Лярш в Україні

Чим раз  тим більше я усвідомлюю, що любити значить приймати людей такими, якими вони є, робити це з повагою через їхню особливість, через те, що вони діти Господні. У кожного є свої переваги, недоліки, краса і, звісно ж, слабкість. Приймаючи інших, даємо їм свободу бути самими собою.

(Жан Ваньє)

 

Коротка історія

Перша спільнота «Лярш» в Україні була започаткована у місті Львові. До України ідею життя спільноти Лярш принесла Зеня Кушпета – українка, яка народилася та виросла в Канаді, піаністка за професією, викладач університету.

Маючи досвід проживання у спільноті Ляршу в Канаді, вона зібрала групу зацікавлених людей, які готували створення такої спільноти в Україні.

У підготовчий період у Львові розпочали діяльність творчі майстерні, де особи з розумовою неповносправністю разом з асистентами могли перебувати впродовж дня. Спочатку координаційний центр «Лярш-Ковчегу» знаходився в Центрі духовної підтримки осіб з особливими потребами «Емаус» (Український Католицький Університет). Перша майстерня почала діяти ще у 1998 році, згодом їх стало чотири, плюс ще одна окрема програма для друзів з глибокою неповносправністю. 

На базі цих 5-ти програм була створена спільнота Лярш-Ковчег, яка у 2008 році увійшла до Міжнародної Федерації Ляршу. 

У листопаді 2011 відкрився перший спільнотовий будинок підтримуваного проживання.

Сьогодні спільнота «Лярш-Ковчег» у Львові має 4 творчі майстерні, Денну Програму для осіб з глибокою розумовою неповносправністю та Будинок підтриманого проживання. Спільнота об’єднує понад 100 осіб (67 осіб неповносправних, 30 асистентів, 6 членів адміністративної ради та волонтерів).

Ми разом працюємо і відпочиваємо, молимось і святкуємо, розділяємо трапезу, ділимось радощами і труднощами.

Людей з розумовою неповносправністю ми називаємо друзями, вважаючи їх вчителями дружби та простоти життя.